KLP aktualitātes (21/10/2015)

Ducis valstu saskaras ar soda naudu par piena pārprodukciju 2014/2015 kvotas gadā - kopā  ap 818 milj.EUR

Divpadsmit valstis - BE, DK, DE, EE, IE, ES, IT, CY, LU, NL, AT un PL - pārsniedza savu valsts noteikto piena kvotu 2014/2015 kvotas gadā un tām būs jāmaksā nodevas soda nauda gandrīz 818 milj.EUR apmērā, saskaņā ar provizoriskiem skaitļiem*, kurus Komisija publicēja Komisija trešdienā 21.oktobrī. Soda nauda par pēdējo kvotas gadu pirms kvotu režīmu atcelšanas 31. martā - ir divreiz lielāka summa nekā pagājušajā gadā ( 409 milj. EUR) un krietni lielāka - 18 reizes lielāka nekā 2013. gadā (45 milj.EUR). 12 valstis kopā pārsniedza savas valsts piena kvotu par gandrīz 3 miljoniem tonnu, tā kā kopējās piegādes visā ES 2014./2015.g. pieauga par 2,7% - gandrīz par 3.9 milj.t - attiecībā pret 2013./2014.g.

 

Tabula: ES piena piegādes 2014./2015. attiecībā pret kvotām, pārsniegums % un soda naudas (tūkst.t un miljoni EUR)

(doto informāciju var skatīt arī angļu val. e-pasta pielikumā AGRA FACTS Nr. 77 -15)

 

 

Avots: DG AGRI; Kopā piegādes = pēc tauku satura korekcijas; soda nauda aprēķināta 0,2783 € par litru pārsniegumu; N.B. Attiecībā uz tiešo pārdošanu - soda nauda tika iedarbināta NL (EUR 554 000) un Beļģijā (EUR 147 000)

 

Deviņpadsmit ES valstis atsāk liellopu gaļas eksportu uz Kanādu pēc BSE aizliegums atcelts

Deviņpadsmit dalībvalstis* ieskaitot. IE, UK, FR, DE, ES, EL un IT var eksportēt savu liellopus uz Kanādu, pirmo reizi gandrīz 20 gadu laikā - 21.oktobrī ir saņemts apstiprinājums no Otavas amatpersonas, ka aizliegums, kas bijis sakarā ar BSE kopš 1996.gada, tagad ir atcelts. Kanādas tirgus ir bijis slēgts kopš 1990.gada jebkādai liellopu gaļai no ES, kad Kanādas administrācija ieviesa importa ierobežojumus attiecībā uz gaļu no atgremotājiem pēc BSE izcelšanās (slimība pazīstama kā govju trakumsērga). 19 apstiprinātām valstīm bija gaļas inspekcijas sistēmas, kuras iepriekš apstiprināja Kanādas Pārtikas inspekcijas aģentūra, neskatoties uz to varas iestādes veica arī gaļas paraugu pārbaudes gaļas pārstrādes uzņēmumos no 4 ES valstīs (FR, IE, SE un IT). DG AGRI skaitļi liecina, ka liellopu gaļas eksporta vērtība bija diezgan zema pirms BSE krīzes, amatpersonām norādīja, ka šis pēdējais dokuments bija "par jaunu tirgu eksportam uz Kanādu".

 

* Tās valstis, kurām ir atļauts atsākt eksportu bija bija gaļas inspekcijas sistēmas, kuras iepriekš apstiprināja Kanādas Pārtikas inspekcijas aģentūra pirms BSE aizliegums stājās spēkā, t.i, visas ES dalībvalstis, izņemot PL, LT, LV, EE, HU, RO, BG, AP & MT; NB Dažas no tām nekad nav pieteikušas eksporta atļauju Kanādas tirgum

 

Cūkgaļas eksports palielināsies tā kā ASV atzīst ES slimību likumu: ES cūkgaļas eksportētāji ieguvuši iespēju palielināt eksportu pēc tam, kad ASV piekrita atzīt ES noteikumus, lai ierobežotu slimību izplatību, piemēram, Āfrikas cūku mēra izplatību, tās ir izmaiņas, kas varēt palīdzēt izvairīties no tirdzniecības traucējumiem, pat ja ir slimību uzliesmojumi. Šis solis nozīmē, ka ASV Dzīvnieku un augu veselības pārbaudes dienests (angļu val. saīsinājums - APHIS) - aģentūra, kas atbild par slimību kontroli - pieņems ES ierobežojumus reģionālā vai nacionālā līmenī, nevis veiks savu novērtējumu zonās. ASV jau atzīst tā saucamo ES reģionalizācijas pieeju putnu gripai. "Šis nozīmīgais solis atspoguļo ASV uzticēšanos, kas ir viens no mūsu lielākajiem tirdzniecības partneriem, mūsu stabilai sistēmai kontrolēt dzīvnieku slimības", komentēja ES veselības komisārs Vytenis Andriukaitis.

 

Tirgus jaunumi

ES piena produktu cenas pakāpeniski palielinās: ES cenas sviestam, pilnpiena pulverim un siers ir palielinājušās kopš mēneša sākuma, vājpiena pulvera cenas palielinājušās par 1,6%. ES iekšējā tirgus cenas piena produktiem, skatīt e-pasta pielikumā AGRA FACTS Nr. 77 -15.

 

Kukurūzas, cietes un etanola ražotāju brīdinājums par ASV sarunām: Eiropas kukurūzas, etanola un cietes ražotāji ir apvienojuši spēkus kopīgā brīdinājumā, kas pausts pirms 11. kārtas ES-ASV brīvās tirdzniecības sarunām Maiami (19.-23.okt.), sakot, ka lielāka piekļuve ASV kukurūzas produktiem varētu smagi skart vietējos ražotājus, kuriem ir neizdevīgāki konkurences apstākļi. ES kukurūzas, cietes un etanola nozaru pārstāvji teica, ka viņu ASV kolēģiem ir ievērojamas konkurences priekšrocības, jo lielāks tirgus atbalsts ļauj pazemināt izejvielu cenas, ir lētāka enerģētika un drošāks tiesiskais regulējums ražotājiem.

 

Kopsavilkumu sagatvoja: LOSP vadošā eksperte Ginta Jakobsone