KLP aktualitātes (09/10/2015)

Pārtikas cenas saglabājas zemākas spēcīgas ražošanas ietekmē

Ņemot vērā dažādus faktorus, ir paredzams, ka kopumā pārtikas cenas turpinās kritumu īstermiņā, ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācija (FAO) ziņoja 8.oktobrī savā pārtikas perspektīvu apskatā (Food Outlook)*.  Pēc vairākiem straujiem cenu kāpumiem no 2007. gada līdz 2011. gada sākumam, lielākā daļa graudaugu un augu eļļas cenu "virzās pa trajektoriju, kas ir gan stabila, gan arī samazinās", tā teica ziņojuma autori. Samazināšanās tendence, visticamāk, palīdzēs nabadzīgākajām mājsaimniecībām, kas tērē lielāku daļu ienākumu par pārtiku, un ņemot vērā globālo importu, kas sasniedz 5 gadu zemāko līmeni, tas iespējams arī izraisīs lauksaimniecības un lauku investīciju samazinājumu, informēja autori.

Saskaņā ar FAO pārtikas cenu indeksu ziņojumu**, apskatot galvenās preces, augustā ir sasniegts sešu gadu zemākais līmenis, septembrī tas tikai nedaudz pieaug (joprojām 18,9% mazāk nekā 2014. gadā).  Tiek prognozēts, ka globālā graudaugu produkcija sasniegs 2.53 miljardus tonnu, tikai 0,9% zem pagājušā gada rekorda, galvenokārt sakarā ar samazinātu ASV kukurūzas izlaidi. Starptautiskās tirdzniecības graudaugu apjoms samazinās, galvenokārt to veicināja zemāks importa pieprasījums pēc kviešiem Āzijā. Zemākas graudaugu un enerģijas cenas dod stimulu gaļas ražotājiem, kas paļaujas uz importēto graudu barību, paredzams, ka ES mājputnu ražošanas turpinās pieaugt, cūkgaļas izlaide arī pieaugs, neraugoties uz zemajām iekšzemes cenām.

Prognozē, ka gaļas ražošana kāps, kaut arī nedaudz, savukārt zivju audzētavas turpinās strauji pieaugt lielā pieprasījuma dēļ. Zemas piena cenas joprojām ir šķērslis piena ražotājiem. Paredzams, ka pārtikas cenas palielināsies ilgtermiņā, jo pasaules iedzīvotāju skaits pieaug un lauksaimnieki saskaras ar aizvien lielākiem ražošanas ierobežojumiem, piemēram, ūdens trūkumu, noplicinātiem resursiem, laika apstākļu satricinājumiem un klimata pārmaiņām.

 Skatīt vairāk informāciju angļu valodā:

*Food Outlook apskats http://www.fao.org/3/a-I5003E.pdf

**FAO pārtikas cenu indekss http://www.fao.org/worldfoodsituation/foodpricesindex/en/

 Pētījums: ES gaļas ražošana turpinās palielināties

Sagaidāms, ka cūkgaļas un mājputnu ražošana vēl vairāk palielināsies 2015. gadā neraugoties uz to, ka spēcīgam liellopu gaļas un dzīvu liellopu eksportam uz Turciju vajadzētu atvieglot liellopu gaļas tirgu, tādi ir ES izpildvaras apgalvojumi jaunākajā īstermiņa apskatā par lauksaimniecības precēm***. Paredzams, ka 2015. gadā kopējā liellopu gaļas ražošana palielināsies par gandrīz 2%, kamēr zemās piena cenas visticamāk izraisīs govju izkaušanu un papildinājumu liellopu gaļas tirgū. Cūkgaļas ražošana varētu kāpt par 2.7% vairāk nekā iepriekšējā gadā, lai gan 2016. gadā līmenis samazināsies līdz tikai 0,5%, tā kā zemās cenas vietējā tirgū joprojām ir kā ierobežojums. Paredzams, ka arī putnu gaļas ražošana augs (par 2.6%), jo barības cenas joprojām ir zemas. Paredzams, ka arī aitas un kazas gaļas ražošana šogad kāps (par 1.5%), salīdzinot to ar samazināšanās tendenci iepriekšējos gados.

*** Skatīt vairāk informāciju angļu valodā

http://ec.europa.eu/agriculture/markets-and-prices/short-term-outlook/pd...


ES svaigpiena cenu kāpums pēc 5 mēnešu krituma

Š.g. augustā vidējā ES svaigpiena cena pieauga par 0,1%, tas or pirmais pieaugums pēc piecu mēnešu samazināšanās, sasniedzot 29,7 centus / kg, saskaņā ar ES piena tirgus novērošanas jaunākajiem datiem****. Saskaņā ar šo informāciju pieaugums ir vairāk nekā par 1% visiem galvenajiem piena produktiem Eiropas Savienībā (nedēļā, kura beidzas ar 4.oktobri). Pilnpiena pulvera cena ir palielinājusies līdz 6,2% salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi, bet sviestam (+ 3,7%) un sausajam vājpienam (+ 3,1%) pieaugums.


****Vairāk informācijas angļu valodā:

http://ec.europa.eu/agriculture/milk-market-observatory/pdf/dashboard-da...

http://ec.europa.eu/agriculture/milk-market-observatory/pdf/eu-dairy-com...


Vīna ražošana: ES ražošana nedaudz palielinājusies (+ 0,3%), Itālija apsteidz Franciju

Itālija šogad pārspēja Franciju kā galvenā vīna ražotāja ES ar ražošanas pieaugumu par 13%, sasniedzot gandrīz 49 miljonus hektolitru, saskaņā ar datiem, kurus izplatīja Eiropas Komisijas Vadības komitejā 23.septembrī.

 Kopsavilkumu sagatvoja: LOSP vadošā eksperte Ginta Jakobsone