Lauksaimniecības jaunumi

LOSP regulāri seko līdz jaunumiem un aktivitātēm lauksaimniecības un likumdošanas sektorā. Šajā sadaļā varat apskatīt jaunāko aktuālo informāciju, vai arī kreisajā pusē izvēlēties Jums atbilstošo rakstu grupas vai arhīvu.

Lauksaimniecībā arī šogad vajadzīgi viesstrādnieki

Publicēts: 21.05.2020

    Neskatoties uz lauksaimniecības organizāciju pūlēm veicināt vietējo iedzīvotāju interesi par darba iespējām laukos, interese par sezonas darbiem nav pietiekama, lai mūsu augļkopji un dārzeņkopji tuvojošos sezonu sagaidītu bez raizēm. Faktiskā pieredze rāda, ka atrisināt problēmu ar vietējā darbaspēka palīdzību nav reāli. LOSP, Zemnieku saeima un Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija nosūtīja vēstuli valsts institūcijām, aicinot pieņemt lēmumus, kas mazinātu lauksaimniecības darbaspēka krīzi, un mūsu lauksaimnieki spētu nodrošināt vietējo tirgu ar pašu audzētiem augļiem un dārzeņiem.

LLU piedāvā apmeklēt Atvērto durvju dienu ciklu tiešsaistē

Publicēts: 20.05.2020

  No 20. maija Latvijas Lauksaimniecības universitāte (LLU) Jelgavā sāk Atvērto durvju dienu ciklu, kurā līdz 2. jūnijam paredzētas astoņas tiešraides no visām universitātes fakultātēm, lai dotu iespēju topošajiem studentiem, viņu vecākiem un citiem interesentiem attālināti iepazīt universitāti un tās studiju piedāvājumu.

Sadarbspējas un analīzes sistēma, inovatīvai datu vadītai lauksaimniecībai

Publicēts: 18.05.2020

Šīs lauksaimniecības nozares pastāvīgā attīstība ietver arī jaunāko tehnoloģiju iekļaušanu un pielāgošanu. Apvārsnis 2020 projekts - Sadarbspējas un analīzes sistēma inovatīvai, datu vadītai lauksaimniecībai (ATLAS) meklē lauksaimniecības tehnikas, sensoru un datu apstrādes pakalpojumu sadarbspējas iespējas, lai palielinātu produktivitāti ilgtspējīgā veidā. Uzņēmumi līdz 2020. gada 15. septembrim var iesniegt inovatīvas idejas un risinājumus un iegūt ES finansējumu.

Šogad vienoto platību maksājumu varēs saņemt kā īstermiņa aizdevumu

Publicēts: 13.05.2020

Trešdien, 13. maijā, Koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 radīto ekonomisko seku operatīvās novēršanas vadības grupas uzņēmējdarbības un nodarbināto atbalstam sanāksmē atbalstīts Zemkopības ministrijas (ZM) priekšlikums lauksaimniekiem vienoto platības maksājuma avansu piešķirt kā īstermiņa aizdevumu, lai mazinātu Covid-19 krīzes negatīvo ietekmi. Tas lauksaimniecības primāro produktu ražotājiem un lauksaimniekiem stabilizēs naudas plūsmu, kā arī nodrošinās ekonomisko dzīvotspēju un attīstību. ZM ir iesniegusi valdībā Ministru kabineta noteikumu projektu “Valsts atbalsts īstermiņa aizdevumiem lauksaimniecībai, lai mazinātu Covid-19 izplatības negatīvo ietekmi”.

Baltijas valstu lauksaimnieki iesnieguši atklātu vēstuli Eiropas Komisijas prezidentei

Publicēts: 06.05.2020

Baltijas valstu lauksaimnieku organizāciju pārstāvji aicina Eiropas Komisijas prezidenti Urzulu fon der Leinu izmantot jauno ES daudzgadu budžetu par instrumentu, lai nodrošinātu dalībvalstu spēcīgu un godīgu atgūšanos no pandēmijas izraisītajām sekām. Esošā krīze atstāj ietekmi uz pilnīgi visu sabiedrību un ekonomiku. Lauksaimnieku organizācijas rosina izmantot plānotos atgūšanās pasākumus, lai izbeigtu ilgi pastāvošo nevienlīdzību, kas novērojama ES lauksaimnieku starpā.

Par migrējošo putnu nebeidzamajiem postījumiem

Publicēts: 30.04.2020

Zosis, dzērves un citi gājputni Latvijas lauksaimniekiem turpina nodarīt postījumus. Pateicoties siltajai ziemai, šogad putni sāka baroties jau ļoti agri. Tiek noēsta labība, pupas, zirņi, sētie zālāji. Patiesie zosu nodarīties zaudējumi Latvijas lauksaimniekiem ir mērāmi vairākos miljonos eiro. Jau tagad ir skaidrs, ka noēstie lauki būs jāpārsēj. Bet lielai daļai lauksaimnieku vēl nav samaksātas kompensācijas par pāgājušā gada postījumiem. Ja valsts nespēj pildīt prasības, kompensāciju sistēma ir steidzīgi jāpārskata. LOSP, Zemnieku Saeima un Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija, ir nosūtījušas vēstuli ministru prezidentam Kr.Kariņam, vides un reģionālās attīstības ministram J.Pūcem un zemkopības ministram K.Gerhardam, kuru šeit publicējam.

Zemkopības ministrija sniedz atbalstu 45,5 miljonu vērtībā lauksaimniekiem un pārtikas ražotājiem COVID-19 izraisītās krīzes laikā

Publicēts: 15.04.2020

Valdība apstiprināja Zemkopības ministrijas (ZM) izstrādātos normatīvus, kas paredz no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem” sniegt atbalstu 45,5 miljonu eiro vērtībā lauksaimniekiem un pārtikas ražotājiem. Noteikumi nosaka kārtību, kādā administrē un uzrauga ārkārtas atbalsta pasākumus lauksaimniecības un pārtikas nozarē saistībā ar Covid-19 izplatības negatīvo ietekmi.

Prasība Saeimai un valdībai saistībā ar ārkārtas situāciju

Publicēts: 03.04.2020

Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome un Latvijas lauksaimniecības kooperatīvu asociācija ir nosūtījusi vēstuli Saeimai, Ministru prezidentam, zemkopības ministram un plašsaziņas līdzekļiem, kurā lauksaimnieku vārdā iebilst pret ārkārtas situācijas pagarināšanu, iepriekš nenodrošinot caurspīdīgumu un Latvijas cilvēku iesaisti savas tautas nodrošināšanā. 

Zemniekus pārstāvošās organizācijas aicina meklēt darbu laukos

Publicēts: 03.04.2020

Zemnieki un uzņēmēji aicina daudzajām vakancēm pieteikties tos Latvijas iedzīvotājus, kas pēdējo nedēļu laikā ir atbrīvoti no savām līdzšinējām darbavietām. Un daļa to tiešām jau arī dara.

Sezonas laukstrādnieku periods no 1.aprīļa

Publicēts: 01.04.2020

LAD informē, ka No 1.aprīļa atsākas ikgadējais sezonas laukstrādnieku reģistrācijas periods. Tas ilgs līdz šā gada 30. novembrim. Saimniecības, kas darbojas augļkopības un dārzeņkopības nozarēs, kā arī nodarbina laukstrādniekus sezonas rakstura darbos, var veikt šo darbinieku darba uzskaiti dienesta Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā.