KLP aktualitātes (27/1/2016)

Komisija pārtrauc cūkgaļas uzglabāšanas atbalstu, sasniedzot apuveni 90 000 tonnu apjomu

ES beidz privātās uzglabāšanas atbalsta izmantošanu cūkgaļai (kuru ieviesa š.g.4.janvārī, lai palīdzētu cenām atgūties) - dalībvalstu eksperti* 26.janvārī deva zaļo gaismu dokumentu tālākai virzībai. Atbalsts tika uzsākts, kad cenu kritums bija vairāk nekā 20% zem 5 gadu vidējās cenas un radās pārprodukcija vietējā tirgū Krievijas ieviestā pārtikas importa aizlieguma dēļ.

Kopš pasākums tika ieviests pirms trim nedēļām, kopējais apjoms 89 841 tonnas cūkgaļas ir izņemts no tirgus. Tas atbilst apmēram 4,5% no ikmēneša nokauto dzīvnieku apjoma Eiropas Savienībā – un tas ir ievērojami lielāks apjoms nekā pagājušā gada shēmā. (Iepriekšējā 8 nedēļu shēmā, kas beidzās 2015. gada martā, 67 000 tonnas cūkgaļas īslaicīgi tika izņemtas no tirgus, izmaksājot aptuveni 17 miljonus EUR).

 

* dalībvalstu balsošanas rezultāti ir doti pielikumā

 

Parīze uzsāk ārkārtas pasākumus, lai atbalstītu lauksaimniekus: Francijas lauksaimniecības ministrs Stéphane Le Foll izsludina ārkārtas pasākumus* ar kopējo vērtību 290 miljoni EUR, lai atbalstītu lopkopjus globālā pieprasījuma krituma un peļņas samazinājuma dēļ, kā arī lai atbalstītu mājputnu ražotājus, kuri saskaras ar produkcijas izlaides iesaldēšanu putnu gripas izplatīšanās dēļ.

 

Lauksaimniecības lobija liellopu priekšnieks aicina rīkoties: šonedēļ tiekoties ar ietekmīgām Komisijas amatpersonām, ES lauksaimniecības lobija COPA-COGECA liellopu darba grupas priekšsēdētājs Jean-Pierre Fleury brīdināja, ka ES liellopu gaļas tirgus ir krīzes stāvoklī,  mudinot lauksaimniecības komisāru Filu Hoganu, veicināt eksportu un meklēt jaunus tirgus.

Jean-Pierre Fleur vēlētos arī redzēt "dinamisku eksporta stratēģiju un risinājumus eksportam, jo īpaši, kad daži galvenie tirdzniecības partneri saglabā savas tirdzniecības barjeras". Komisijai un Eiropas Investīciju bankai ir jāstrādā kopā, lai attīstītu nozares eksporta orientāciju.

 

Hogans paziņo par uzglabāšanas atbalsta pagarināšanu sviestam un vājpiena pulverim: Komisija plāno pagarināt esošo privātās uzglabāšanas atbalsta shēmu sviestam un vājpiena pulverim līdz 30.septembrim, tādu informāciju paziņoja F.Hogans Eiropas Parlamenta (EP) deputātiem publiskajā uzklausīšanā par piena nozari. Pasākumu organizēja Vācijas EP deputāts Albert Deß, sapulcinot piena ekspertus no DE, PL, FR, AT & HU. Atsaucoties uz daudziem EP Lauksaimniecības komitejas lūgumiem par lielāku atbalstu, lai palīdzētu lauksaimniekiem pārvarēt pašreizējās zemās cenas, Hogans teica, ka viņš varētu pagarināt uzglabāšanas shēmu, lai lauksaimniekiem nodrošinātu piena produktu noietu. 

 

 Kopsavilkumu sagatvoja: LOSP vadošā eksperte Ginta Jakobsone