KLP aktualitātes (29/1/2016)

 

Dalībvalstis dod zaļo gaismu piena uzglabāšanas atbalsta shēmas pagarināšanai līdz 30.septembrim

Dalībvalstis vienprātīgi nobalsoja par Komisijas plāniem pagarināt esošo privātās uzglabāšanas atbalsta shēmu sviestam un vājpiena pulverim līdz 30.septembrim. Drošības tīkla instruments - ir ieviests, lai risinātu pārprodukcijas problēmu piena tirgū - sākotnēji bija paredzēts šo shēmu īstenot līdz februāra beigām.

Lauksaimniecības komisārs F.Hogans, runājot 27.janvāra publiskajā uzklasīšanā, kuru rīkoja Parlamenta centriski labējā Tautas partijas grupa, teica, ka viņš ir gatavs uzņemties "visus nepieciešamos pasākumus, lai nosargātu mūsu piensaimnieku ienākumus un lauksaimniecības pārtikas nozares ilgtspēju kopumā". Šajā pasākumā, kuru organizēja Eiropas Parlamenta deputāts Albert Deß (DE), Hogans teica: "piedāvājums turpina apsteigt pieprasījumu un spiež cenas uz leju, ko nav iespējams uzveikt tuvākajos mēnešos". Globālais pieprasījums pēc piena produktiem ir par 2% mazāks, savukārt ES piena eksports bija stabils 2015. gadā, tomēr tas joprojām bija "nepietiekams, lai kompensētu ražošanas pārpalikumu," viņš piebilda. ASV arī bija produkcijas kāpums  (+ 1,2%) novembrī un Austrālijā (+ 2,3%) oktobrī.

Savukārt galvenajā piena eksportētājvalstī Jaunzēlandē piegāde bija par 1,3% zemāka, tā kā zemnieki reaģēja uz pazeminātajām cenām pasaules tirgos, izkaujot savus piena ganāmpulkus un samazinot krājumus. Arī El Ninjo izraisītas sausums ietekmēja ražošanu - jo īpaši Ziemeļu salā. Hogans teica, ka ES vidējā piena iepirkuma cena  samazinājusies par 7% no 33.1 centiem/ kg 2014.gada decembrī līdz 30.8 centiem/ kg 2015.gada novembrī, ar daudz lielāku cenu kritumu trīs Baltijas valstīs, NL, BE, DK, DE , HU un IE. ES Lauksaimniecības komisārs teica, ka viņš vēlētos redzēt izteiktāku atveseļošanos piena nozarē jau tagad un atzina, ka "mēs esam dziļākā un ilgstošākā bedrē, nekā sākotnēji tika paredzēts."

 

Piena eksperti: grūti piena tirgus apstākļi "nepārliecinoši":

Pašreizējā piena tirgus situācija ar nepārtrauktu apjoma pieaugumu, pieaugošiem intervences krājumiem, cenu kritumu un palēlināšanos Ķīnā, ir nepārliecinoša, tirgus eksperti paziņoja 26.janvāra Piena tirgus observatorijas (Milk Market Observatory) sanāksmē. Jaunākie Komisijas dati liecina, ka kopējā ES piena piegāde gada 2015.gada pirmajos 11 mēnešos pieauga par 2,2%, salīdzinot ar 2014.gadu, ar augstāko pieaugumu novembrī (+ 5,5%). Ražošanas kāpums bija īpaši straujš tādās valstīs kā DE, BE, LU, NL un IE, "bez jebkādām lejupslīdes pazīmēm",  tā kā enerģijas un barības izmaksas ir samazinājušās attiecīgi 10,4% un 2,3% pēdējo 4 nedēļu laikā. Skaitļi, kuri publiskoti 29.janvārī liecina, ka Īrijas 2015.gada piedāvājums bija vairāk nekā 13% jeb 750 miljonus litru lielāks nekā iepriekšējā gada atbilstošajā periodā pēc kvotu atcelšanas un 6% nacionālā ganāmpulka pieauguma. Palielinātais ES piena piedāvājums ir vairāk pārvērsts vājpiena pulverī (+ 8.6% kāpums 2015.gada janv.-nov.), sviestā (+ 4,3%), krējumā (+ 3,4%) un sierā (+ 1,2%).

 

Fonterra izpildirektors, Theo Spierings, ir optimistisks, ka "vēlāk šajā kalendārajā gadā" tirgi atgūsies. Bet korekcijas attiecībā uz piedāvājumu, ir vajadzīgas, lai veicinātu tirgus līdzsvaru, kas lielā mērā ir atkarīgs no ES piegādes samazināšanas korekcijām, atbildot uz samazinātajām globālajām cenām". Tikmēr, pēc tam, kad Irānai atcelti tirdzniecības ierobežojumi un likvidētas ANO sankcijas, NZ un UK uzņēmumi pēta jaunas eksporta iespējas Irānā - kur neapgūts tirgus gandrīz 80 miljoni. "Irāna ir vērtīgs tirdzniecības partneris un galvenais sviesta tirgus Fonterrai ... atceļot ierobežojumus mūsu perspektīvas uzlabojas", tā komentēja piensaimniecības giganta Fonterra Global Ingredients vadošais direktors Kelvin Wickham.

 

Īpašās lauksaimniecības komitejas kopsavilkums: tirdzniecība, tirgi un KLP 2020 aktuālo jautājumu programma Nīderlandes prezidentūrā

Īpašajā lauksaimniecības komitejas sanāksmē vairākas valstis - FR, AT un CZ uzstāja, ka Komisijai ir jāsagatavo pētījums, kvantitatīvi izsakot pašreizējo un gaidāmo divpusējo tirdzniecības darījumu kumulatīvās izmaksas. Diskusijā par starptautisko tirdzniecību vairāki delegāti uzstājās, pastiprināti paužot savas bažas par plānotajām sarunām, kas būs nākamajā Padomē 15.februārī ministru apaļā galda sarunās. Poļi, franči un īri teica, ka notiekošās ES un ASV sarunas "joprojām nav līdzsvarotas", neliels progress ir attiecībā uz "netarifu barjerām".

Lauksaimniecības produktu kvalitātes aizsardzība (ģeogrāfiskās izcelsmes norādes) ir atslēga uz jebkuru darījumu, piebilda fraņči un itāļi [Nākamā ES un ASV sarunu kārta ir plānota Briselē, 22.-26.februārī]. Pārstāvji no IE, FR & PL pauda bažas par tirdzniecības sarunu atsākšanu  ar Latīņamerikas Mercosur bloku - lielākoties lauksaimniecības jūtīgajiem jautājumiem.

 

Lauksaimniecības komisārs F.Hogans sāk savu "diplomātisko plānu", lai palīdzētu Eiropas pārtikas eksportētāji iekļūt jaunos tirgos, ar tirdzniecības misiju uz Meksiku un Kolumbiju 8.-12.februārī. Turpmākās vizītes tiek plānotas Ķīnā (Šanhajā un Pekinā) un Japānā (Tokijā) 16.-22. aprīlī, kur tie gaidīts, ka viņš virzīs ģeogrāfisko norāžu aizsardzības jautājumu. Otrajā pusgadā komisārs arī dosies uz Vjetnamu un Indonēziju un viņam pievienosies uzņēmēju delegācija katrā tirdzniecības misijā.

 

Īpašajā lauksaimniecības komitejas sanāksmē, priekšsēdētājs Hans Hoogeveen (Ekonomikas ministrijas Lauksaimniecības un dabas aizsardzības ģenerāldirektors) apstiprināja, ka KLP pēc 2020. gada - būs galvenā tēma Nīderlandes prezidentūras neformālajā Padomē (30./31. maijā).

 

Komisija neredz vajadzību pēc ES tiesību aktiem, lai apkarotu negodīgu tirdzniecības praksi

ES izpildvara (Iekšējā tirgus, rūpniecības, uzņēmējdarbības un MVU ģenerāldirektorāts) paziņoja, ka neierosinās jaunu tiesību akta priekšlikumu, lai cīnītos pret negodīgu tirdzniecības praksi pārtikas piegādes ķēdē, norādot, ka nesen ieviestās valstu pieejas un brīvprātīgās iniciatīvas dod pozitīvu ietekmi, tomēr tās varētu uzlabot un būtu jāpārvērtē pirms 2020. gada. 13-lapu ziņojumā* "Par negodīgu tirdzniecības praksi", kuru publiskoja 29.janvārī, Komisija paziņoja, ka "šajā posmā neredz pievienoto vērtību īpaši saskaņotai regulatīvai pieejai ES līmenī", bet ka valstu tiesību akti būtu" rūpīgi jāuzrauga". * Ziņojums angļu valodā ir atrodams šajā saitē: http://goo.gl/usMDUt

 

Kopsavilkumu sagatvoja: LOSP vadošā eksperte Ginta Jakobsone