KLP aktualitātes (20/4/2016)

Līdz gada beigām galvenās Eiropas liellopu gaļas ražošanas valstis varētu atsākt liellopu gaļas eksportu uz Ķīnu, šonedēļ ES Lauksaimniecības komisārs Fils Hogans informēja The Irish Times Pekinā savas pārtikas veicināšanas vizītees laikā, sakot, ka ķīniešu inspektori tuvākajās dienās apmeklēs vairākas ES valstis - FR, NL, UK, BE & IT. Janvārī inspekcijas pārstāvji jau ameklēja Īriju 10 dienas, Īrijas amatpersonas norāda, kamēr abas puses norādīja, ka tās turpina strādāt un "atlikuši tehniskie jautājumi, lai varētu uzsākt tirdzniecību ar Ķīnu". Dokuments tiek gatavots pēc vairāk nekā 16 gadu pārtraukuma, pēc ķīniešu aizlieguma sakarā ar govju sūkļveida encefalopātijas  bažām.

ES izdara spiedienu arī uz Japānu, lai atkārtoti atvērtu tirgu visām ES valstīm pēc tam, kad tirgus jau ir daļēji atvērts liellopu gaļai no FR, IE, NL, PL un DK.

Ķīnas tirgus ir pieaudzis, klūstot par ES otru vissvarīgāko galamērķi lauksaimniecības un pārtikas eksportam (pēc ASV), pērn ES cūkgaļas eksports Ķīnā vairāk nekā divkāršojies no 432.milj. € līdz  934 milj.€. ES lauksaimniecības un pārtikas eksports uz Ķīnu pieaudzis par 2.9  miljardiem € 12 mēnešu periodā, sasniedzot 10,4 miljardus € 2016.gada janvārī.

 

Izņemt jūtīgos lauksaimniecības produktus no Mercosur darījuma: Francijas Nacionālā Starpnozaru gaļas un lopkopības nozares asociācija ir aicinājusi Eiropas Komisijas prezidentu Žanu Klodu Junkeru (Jean-Claude Juncker) izslēgt jutīgo liellopu gaļas nozari no ES-Mercosur tirdzniecības sarunām, sakot, ka tās iekļaušana pārpludinātu vietējo tirgu ar lētu importu, kas apdraud Eiropas lauksaimniekus.

Atjaunotās ES-Mercosur tirdzniecības sarunas bija viena no prioritātēm 18.aprīļa Īpašās lauksaimniecības komitejas darba kārtībā, tādas valstis kā, piemēram, IE, FR, EL, CY, EE, AT, HU, LT, LV, LU, PL, RO un SL atkārtoti aicināja veikt detalizētu novērtējumu par kumulatīvo koncesijas ietekmi uz lauksaimniecības un pārtikas nozari. Komisija apstiprināja, ka analīzes rezultāti būs gatavi septembrī, tikmēr Ziemeļīrija deputāts Jim Nicholson rīkos sanāksmi par iespējamo divpusējās tirdzniecības vienošanās ietekmi uz Eiropas lauksaimniecību š.g. 3. maijā Eiropas Parlamentā (no rīta).

 

Krievijas pārtikas nekaitīguma sargsuns uzbrūk ES cūkgaļas apsūdzībām

Krievijas sanitārās iestādes uzbrūk ES pretenzijām, un nesadarbojas sarunās, lai izbeigtu Maskavas aizliegumu Eiropas dzīvu cūku un cūkgaļas eksportam, sakot ES ka nenokontrolēja slimības uzliesmojumu un nav pielāgojušas veselības sertifikātus.

Krievijas veterinārā un fitosanitārā uzraudzības iestāde Rosselkhoznadzor pauda nožēlu, ka ES izpildvaras noraidīja Krievijas centienus panākt divpusējus kontaktus ar galvenajām eksportētājvalstīm, piemēram, Dāniju, Nīderlandi, Franciju un Vāciju, jo Komisija teica ka dokuments apdraud Kopienas solidaritāti. ES komisāri Vytenis Andriukaitis (veselības) un Fils Hogans (lauksaimniecības) ir vairākkārt uzstājuši, ka dalībvalstīm vajadzētu palikt vienotām savā atbildē uz Krievijas pārtikas importa aizliegumu, pieturoties pie kopīga ES risinājumu.

 

Meksika atver tirgu spāņu cūkgaļai: Meksikas tirgus - ar iedzīvotāju skaitu vairāk nekā 122 milj. - tagad ir atvērts svaigai cūkgaļai un pārstrādātam šķiņķim no Spānijas, tikmēr Komisija spiež uz to, lai arī citas valstis, piemēram, FR, DE, RO, IT un PL saņemtu zaļo gaismu tuvākajos mēnešos.

 

Trīs ģenētiski modificētās (ĢM) sojas pupas "līdz vasarai" saņems ES apstiprinājumu: Komisija ir paredzējusi apstiprināt trīs neizskatītās ĢM sojas importēšanai "pirms vasaras brīvdienām", pēc tam, kad visticamāk atjaunos aktīvo vielu glifosātu nākamā pastāvīgā komitejā, kas veltīta pesticīdiem 18-19 maijā.

 

ES paplašina zonu sakarā ar olīvkoku slimību: ES paplašina ierobežojumus Itālijas dienvidu Apūlijas reģionā, kur slimība Xylella fastidiosa ir skārusi vairāk nekā 10% no olīvkoku, 40 km uz ziemeļiem.

 

Ķīna plāno atļaut ĢM kukurūzas audzēšanu: Ķīna ir noteikts, ka turpmākajos gados tās lauksaimnieki var stādīt ģenētiski modificētu (ĢM) kukurūzu. Valsts Lauksaimniecības ministrija paziņoja 14. aprīlī, ka šis dokuments varētu iezīmēt lielākas pārdošanas iespējas biotehnoloģijas uzņēmumiem un izmaiņas, jo līdz šim ir bijusi piesardzīga attieksme.

 

ASV izvairās regulēt gēnu-koriģētu sēni: ASV nolēma neregulēt gēnu koriģētu sēni, kas izstrādāta, izmantojot CRISPR-Cas9, jaunu tehniku, kas izraisījusi milzīgu interesi starp zinātniekiem, dokuments, rada precedentu citai jaunai gēnu koriģētai pārtikai. ASV Lauksaimniecības departaments informēja, ka regulējums nav nepieciešams,  jo šajās sēnēs nebija ārējs DNS. Yinong Yang, Pensilvānijas štata universitātes pētniece, izmanto tehniku, lai dzēstu gēnus, kas atbild par fermentu, kas izraisa brūnēšanu, uzlabojot sēnes glabāšanas laiku un ļaujot automatizētu mehānisko novākšanu.

 

Komisija divkāršo piena intervences griestus: Komisijas regula, kas dubulto vājpiena pulvera un sviestu apjoma griestus pārdošanai valsts intervencē par fiksētu cenu, 19. aprīlī tika publicēta Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī. Priekšlikumi, kas paredz īslaicīgi dubultot gada kvantitatīvos griestus - sasniedzot 218 000 tonnas (vājpiena pulverim) un 100 000t (sviestam) - stājās spēkā 20.aprīlī. Saskaņā ar KLP noteikumiem, kad uz 1.aprīli tiek sasniegts sākotnējais 109 000 t slieksnis, Komisija slēdza vājpiena pulvera iepirkumu par fiksētu cenu un publicēja regulu atverot konkursa procedūru.

 

Kopsavilkumu sagatvoja: LOSP vadošā eksperte Ginta Jakobsone