KLP aktualitātes (25/5/2016)

Maskava cenšas atdarīt - atvieglojot ierobežojumus attiecībā uz ES lauksaimniecības eksportu

Saskaņā ar informāciju, kas parādījās šonedēļ, ir paredzams, ka Krievija nosūtīs sarakstu ar tās galvenajām prasībām uz Briseli viena mēneša laikā, tā kā Maskava cenšas darīt pretpakalpojumu, iespējams atvieglojot sanitāro un fitosanitāro (SPS) embargo dažiem Eiropas lauksaimniecības eksporta produktiem. Ziņa seko pēc augsta līmeņa sanāksmes starp ES veselības komisāru (Vytenis Andriukaitis) un Krievijas lauksaimniecības ministru (Alexandre Tkatchev), kas notika Parīzē (22. maijā) vispārējās Pasaules Dzīvnieku veselības organizācijas sesijas ietvaros. [Eiropas Padomes lēmums paredz atkāpi "melnajā sarakstā" dalībniekiem nodrošināt vīzas apmeklēt konferences kuras organizē starpvaldību organizācijas, piemēram, ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas, PTO vai OECD]. Šī bija pirmā augsta līmeņa sanāksme starp abām pusēm, jo Maskava ieviesa SPS aizliegumu ES cūkgaļas eksportam 2014. gada janvārī pēc Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojumiem Baltijā un Polijā. Abas puses pārrunāja "jautājumus, kas saistīti ar ĀCM un ko var darīt, lai atrisinātu šos jautājumus", tā ziņo Brisele avoti, piebilstot, ka dialogs turpinās.

 

Galvenās Eiropas ofensīvas intereses nav iekļautas Mercosur tirdzniecības piedāvājumā

Brisele avoti šonedēļ norādīja, ka Mercosur tirgus piekļuves piedāvājums Eiropas Savienībai neietver ofensīvās intereses Eiropas eksportētājiem, piemēram, olīveļļu un viskiju, kā arī pārstrādātas lauksaimniecības preces, ieskaitot šokolādi, cepumus un makaronus, Citi produkti, piemēram, vīns, piena produkti, graudaugi un konservēti persiki arī netika likti galdā, tā ziņoja avoti. Piedāvājums - apspriešanai Tirdzniecības politikas komitejā pagājušajā piektdienā (20. maijā) - izslēdza 40% no lauksaimniecības produktu tirdzniecības apjoma.

Avoti ziņo, ka Mercosur piedāvājumā, kas tika stādīts priekšā 11. maijā ES sarunu vedējiem Briselē, ietver tekstilizstrādājumus, farmāciju, ķīmiskās vielas un automašīnas, kā arī stipro alkoholisko dzērienu (bet ne viskiju), alu, cūkgaļu, kartupeļus, sīpolus un cieti.

 

ES izpildvara ir gatava pārskatīt priekšlikuma projektu, meklējot iespējas glifosāta atkārtotai apstiprināšanai

Paredzams, ka tuvākajās dienās ES izpildvara laidīs apritē pārskatītu priekšlikumu projektu, lūdzot atkārtotu glifosāta apstiprināšanu, ieskaitot esošo licenču pagaidu pagarināšanu uz 1½-2 gadu, norādīja informācijas avoti. Esošo licenču īstermiņa atjaunošana uz 1½-2 gadiem (kvalificētā balsu vairākuma procedūra arī ir obligāta) dalībvalstīm dotu pietiekamu laiku, lai izvērtētu zinātnisko novērtējumu par veselības apdraudējumu, ko rada glifosāta izmantošana, kuru veica Eiropas Ķīmisko vielu aģentūra.

 

Piena krīze: vadošā DG AGRI amatpersona - "risinājums ir ražotāju kontrolē", lai samazinātu produkcijas izlaidi

25.maijā maijā DG AGRI ģenerāldirektora vietnieks Joost Korte pastāstīja lauksaimniecības EP deputātiem, ka piena ražotājiem ir iespēja risināt pārprodukciju, sakot, ka ir nepieciešams koriģēt piedāvājumu, lai atjaunotu tirgus līdzsvaru. Viņa uzstāšanos bija ārkārtas EP Lauksaimniecības komitejas sēdē par jauniem pasākumiem, lai ierobežotu piena ražošanu, un tās laikā Korte mudināja ražotājus slēgt līgumus par brīvprātīgo piena apjoma samazināšanu (saskaņā ar 222. pantu).

Vadošā DG AGRI amatpersona izklāstīja, ka šis pasākums ir spēkā līdz 13. oktobrim un to var pagarināt  vēl uz 6 mēnešu periodu. Šī ir pirmā reize, kad tāds instruments ir iedarbināts, bet tās potenciāls nav nenozīmīgs, jo tas aptver 85% no kopējās ES produkcijas. Nav tādas "burvju nūjiņas", lai atrisinātu ieilgušo cenu kritumu, kas jau ir "pārāk ilgstošs un daudz lielāks, nekā gaidīts," Korte izklāstīja. 

Komisija "maksimāli ieviesa pasākumus, kas pieejami saskaņā ar pašreizējo tiesisko regulējumu," viņš teica, bet "tas ir tik, cik mēs varam darīt". Viņš atzina, ka rezultāti līdz šim bijuši "neapmierinoši", izsakot savu nožēlu, ka "mēs neredzam tos rezultātus, kurus mēs vēlamies". Bet galvenais iemesls ir pārprodukcija un "vislielākā atbildība gulstas uz ES ražotājiem," viņš piebilda.

 

ES piena cenas turpina lejupejošu spirāli:

Pieaugošā piena piedāvājuma un izjauktā tirgus līdzsvara dēļ, ES vidējā saimniecību piena cenas samazinājušās līdz 28.4 centiem/kg martā - 11% mazāk nekā pērn -  un vēl vairāk samazinājās aprīlī - 27.7 centi / kg, tā paziņoja DG AGRI amatpersonas.

ES piena savākšana pieaugusi par 7,2% pirmajā ceturksnī 2016. (+2.6 miljoni tonnu) - īpaši straujš pieaugums ir novērots šādās valstīs -  IE, CY, LU, BE un NL procentos un DE, NL, IE, PL izlaidē. Amatpersonas lēš, ka ir paredzams, ka ES piena ražošana šajā gadā pieaugs par 1,4%, radot palielinātu spiedienu uz nozari. Globālā piena ražošana pieaugusi par 3.9% 2016.gada pirmajā ceturksnī  - lielā mērā palielinoties piena piedāvājumam Eiropas tirgū.

 

Kopsavilkumu sagatvoja: LOSP vadošā eksperte Ginta Jakobsone