KLP aktualitātes (03/6/2016)

ETP politiskā grupa prasa ES mēroga pasākumus, lai samazinātu saražotā piena produktu apjomu

Lielākā politiskā grupa Eiropas Parlamentā - centriski labējā Eiropas Tautas partija (ETP) - aicina Komisiju piedāvāt obligātus ES mēroga pasākumus, lai samazinātu piena izlaidi, jo piena cenas turpina kristies pārprodukcijas dēļ. Vācu deputāts Albert Deß (ETP grupas koordinators) apstiprināja (25. maijā) ārkārtas COMAGRI sanāksmē par ārkārtas pasākumiem krīzes pārvarēšanai piena nozarē, ka viņš un viņa ETP Agri kolēģi gatavoja virkni "konkrētu priekšlikumu" kurus prezentēs ES izpildvarai.

27.maija priekšlikumu projektā grupas dalībnieki saka, Komisijai ir "nekavējoties jārīkojas", lai novērstu nelīdzsvarotu varas sadali piegādes ķēdē starp ražotājiem un mazumtirgotājiem un steidzami jāizskata mazumtirdzniecības koncentrācijas pakāpe un komercprakse visā ES. Citi galvenie ieteikumi, kas doti 3 lappušu projektā, ietver jaunus tiesību aktu priekšlikumus, lai risinātu negodīgu tirdzniecības praksi, piemēram, nosakot maksimālo 30 dienu maksājumu termiņu un ierobežojumus uz atsevišķu mazumtirgotāju īpatsvaru valsts tirgū, vienlaikus padarot neiespējamu - mazumtirgotājiem vienpusēji izbeigt līgumu, kad cenas krītas.

 

Farm Europe ir par piena samazināšanas stimuliem: ES būtu jāpastiprina centieni, lai stimulētu lauksaimniekus samazināt piena produkciju, saka lauksaimniecība ideju ģenerators Farm Europe, iesakot visu jauno ārkārtas atbalstu saistīt ar piegādes ierobežojumu vai izveidojot ES fondu ar īpašu samazināšanas mērķi, kuru pārvaldītu Komisija.

 

Glifosātam pagaidu pagarināšana: Eiropas lauksaimnieki skatās, kā varētu turpināt izmantot glifosātu, pēc tam, kad ES izpildvaras ierosināja, ka tā pieņems lēmumu par pagaidu pagarināšanu līdz 18 mēnešiem, pat bez kvalificēta valstu vairākuma. 6.jūnija pastāvīgā komitejā dalībvalstis balsos par pagarināšanu, par dokumentu, kas ļautu izvairīties no pašreizējā apstiprinājuma, kas beidzas 1. jūlijā un dotu laiku tālākai drošības analīzei.

 

Ķīna atvieglos aizliegumu ES ģenētiskajam materiālam: Ķīnas Zemkopības ministrs Han Changfu teica, ka viņš pārtrauks aizliegumu liellopu un aitu ģenētiskajam materiālam no Vācijas, Francijas, Apvienotās Karalistes un Dānijas. Aizliegums stājās spēkā 2012. gadā pēc Schmallenberg vīrusa uzliesmojuma galvenokārt Ziemeļeiropā, kas izraisīja iedzimtus defektus liellopiem, aitām un kazām.

 

Krievija atļaus ES produktu importu bērnu pārtikai: Krievija plāno atvieglot aizliegumu ES pārtikai, lai atļautu mājputnu gaļas, saldētu liellopu, kā arī kaltētu un saldētu dārzeņu importu, ko izmanto bērnu pārtikas ražošanā, kas ir nepieciešams, jo vietējie ražotāji nevar iepirkt nepieciešamās sastāvdaļas. Krievija aktualizēja savus noteikumus, kas paplašina embargo citam ES pārtikas importam līdz 2017. gada beigām, arī importam no ASV, Kanādas un Austrālijas. Importētājiem būs jāpierāda, ka produkti, ko ieved Krievijā, ir paredzēti bērnu uzturam, teica Maskava.

 

Zaļināšanas vienkāršošana jūnija Padomes darba kārtībā: nākamajā Padomes sanāksmē 27.-28. jūnijā Luksemburgā ES Lauksaimniecības komisārs Fils Hogans plāno likt galdā 16 pasākumus, lai vienkāršotu "zaļināšanas" pasākumus saskaņā ar 1. pīlāru. 

 

Kopsavilkumu sagatvoja: LOSP vadošā eksperte Ginta Jakobsone