KLP aktualitātes (12/8/2016)

ES izpildvara izsludina konkurences pārbaudi par ierosināto DOW-Dupont apvienošanos

ES izpildvara sākusi padziļinātu konkurences pārbaudi par 11.augustā ierosināto 130 miljardu $ (~116 milj. EUR) Dow un DuPont apvienošanu, šis lēmums varētu radīt pasaulē lielāko pesticīdu un sēklu uzņēmumu, radot lielākas bažas par darījuma ietekmi uz inovācijām un cenām lauksaimniekiem. "Lauksaimnieku dzīve ir atkarīga no piekļuves sēklām un augu aizsardzības līdzekļiem par konkurētspējīgām cenām", ES Konkurences politikas komisāre Margrēte Vestagere (Margrethe VESTAGER) teica: "Mums vajag pārliecinātiess, ka ierosinātā apvienošana neradīs augstākas cenas vai mazāk inovāciju šiem produktiem".

 

ES ir mudinājusi izmantot vakcīnu, lai apturētu liellopu ādas slimību: 9.augustā ES Pārtikas nekaitīguma iestāde EFSA informēja, ka Balkānu valstīs, piemēram, Grieķijā un Bulgārijā, kā arī kaimiņu rajonos ir jāvakcinē lopi pret nodulāro dermatītu (Lumpy Skin Disease), vīrusa infekciju, kas ar kukaiņiem ir strauji izplatījusies, brīdinot, ka turpmāki uzliesmojumi ir iespējami.

 

No 22.augusta saimniecības saskarsies ar glifosāta ierobežojumu:

Tiek sagaidīts, ka ES lauksaimnieki ierobežos glifosāta izmantošanu pirms ražas pielietošanas saskaņā ar rekomendācijām, kas stāsies spēkā 22. augustā pēc to publicēšanas 2.augusta Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

 

Ķīna publicē plānus par ĢM kukurūzu un soju: saskaņā ar informāciju, kas publicēta valdības tīmeklī 8.augustā - Ķīna ir noteikusi, ka tās lauksaimniekiem atļauts audzēt ģenētiski modificētu (ĢM) kukurūzu un soju turpmākajos gados saskaņā ar 5 gadu zinātnes un tehnoloģijas plānu līdz 2020. gadam, konkrētais lēmums varētu iezīmēt būtiskas pārdošanas iespējas biotehnoloģiju uzņēmumiem.

 

Pasaules lielākā gaļas firma pārvietojas uz Dublinu: Brazīlijas JBS, pasaulē lielākā gaļas kompānija, ir iesniegusi plānus par liela mēroga uzņēmumu pārstrukturēšanu, pārvietojot savu galveno mītni uz Dublinu, šis lēmums paredz vairāk nekā EUR 30 miljardu vērtus aktīvus pārvietot uz Īrijas galvaspilsētu.

 

Portugāle plāno izcelsmes norādes piena precēm: saskaņā ar dekrēta projektu - piena produktiem, kurus pārdos Portugālē, tostarp pienam, sviestam, krējumam, paniņām, jogurtam un sieram būs jānorāda izcelsmi pienam, šāds lēmums pieņemts pēc tam, kad līdzīgi jauni noteikumi

ieviesti Francijā, un arī IT, LT, ES un RO jau diskutē par līdzīgiem nosacījumiem.

 

Pētījums aplūko Lielbritānijas lauksaimniecības politiku pēc Brexit: saskaņā ar pētījumu, kuru publicējusi Lauksaimniecības un Dārzkopības attīstības padome - Lielbritānijas lauksaimniecības politikai ārpus ES vispievilcīgākais politikas modelis varētu būt ASV vai Austrālijas stila uz apdrošināšanu balstīta saimniecību atbalsta sistēma. 18 lpp.ziņojumā, kas seko pēc Apvienotās Karalistes balsojuma, ir aplūkotas lauksaimniecības politikas ASV, Kanādā, Austrālijā un Jaunzēlandē kā iespējamie modeļi Lielbritānijas politikai. 

 

Francija zaudē galveno vietu kviešu eksportā: sakarā ar sliktajiem laika apstākļiem, kas smagi ietekmēja šī gada ražu, Francija pirmo reizi zaudē savu augstāko vietu, jo ir sagaidāms, ka franču kviešu eksports ārpus ES samazināsies no 12,8 miljoniem tonnām (2015. gadā) līdz 5.1 milj.t šogad (t.i. 60% samazinājums).

 

Kopsavilkumu sagatvoja: LOSP vadošā eksperte Ginta Jakobsone