KLP aktualitātes (31/8/2016)

Francija aicinās Eiropas Komisiju apturēt ES un ASV brīvās tirdzniecības sarunas

Francijas tirdzniecības ministrs Matthias Fekl teica, ka viņš varētu aicināt izbeigt ES-ASV brīvās tirdzniecības sarunas ārlietu ministru neoficiālā sanāksmē par tirdzniecību 22. un 23 septembrī Bratislavā, pievienojot savu balsi opozīcijai, kuru šonedēļ pauda Vācijas Sociālistiskās partijas līderis un vicekanclers Sigmar Gabriel.

Tirdzniecības pakts visticamāk spēlēs lomu vispārējās vēlēšanās Francijā (aprīlī un maijā nākamajā gadā) un Vācijā (visticamāk nākamā gada rudenī), kur kreisās un labējās frakcijas vēlas pārtraukt sarunas.

Savukārt Komisija sacīja: "Ministriem būs iespēja, izvērtētu sarunu progresu neoficiālajā Tirdzniecības padomē Bratislavā".

 

Francija saskaņo ES piensaimniecības atbalstu ar valsts fondu: 30.augustā Francijas Lauksaimniecības ministrs Stéphane Le Foll paziņoja plānu, valsts finansējumu saskaņot ar 49,9 miljonu eiro palīdzības piešķiršķīrumu no ES, lai palīdzētu saviem piensaimniekiem cīņā ar zemajām cenām, kuri apņemsies 5% samazinājumu ražošanā. Francija plāno dubultot atbalstu savā piena nozarē, nodrošinot lauksaimniekus ar papildu 10 centiem par kilogramu piena, kas nav saražots (papildinot ES atbalstu (kas ir plānoti 14 centi/ kg).

5% ražošanas samazinājums ir jāveic 2016.gada pēdējo 3 mēnešu laikā salīdzinot ar to pašu periodu iepriekšējā gadā. Pilns atbalsts 24 centi/kg (apvienojot ES un valsts līdzekļus) attiecas tikai uz sākotnējo 5% samazinājumu, teica Le Foll, turpmākai samazināšanai piemērojot likmi 14 centi/kg.

49.9 milj.EUR atbalsts ir Francijas daļa no kopējās ES atbalsta paketes ar kopsummu - 350 milj.EUR.

 

Lactalis vienojas par cenu ar piensaimniekiem: pēc daudziem protestiem pēdējo nedēļu laikā, bloķējot galvenās vietas piena gigantam Francijā, 30.augustā Lactalis, pasaulē lielākā piena firma, un Francijas lauksaimnieki panāca vienošanos par cenām, kas tiks samaksāta par piena piegādi.

Darījums nosaka piena cenu - 28 centi par litru augustā, ar pieaugumu par 0,5 centi uz litru katru mēnesi, līdz decembrī sasniegtu cenu - 30 centi/ par litru.

 

Pasaules graudu piedāvājums pirmo reizi pieaugs - 2,5 miljardi tonnas: saskaņā ar Starptautiskās Graudu padomes ziņojumu* ir paredzams, ka pasaules graudaugu (kviešu un rupjo graudu) piedāvājums pārspēs 2,5 miljardus tonnu, kas notiks pirmo reizi, šāds piedāvājums būs neskatoties uz ES mīksto kviešu ražošanas kritumu slikto laika apstākļu dēļ.

* ziņojums angļu valodā pieejams saitē: http://www.igc.int/downloads/gmrsummary/gmrsumme.pdf

 

Kopsavilkumu sagatvoja: LOSP vadošā eksperte Ginta Jakobsone