KLP aktualitātes (09/09/2016)

Jaunais pārtikas ķēdes likums neatrisinās strukturālos jautājumus

ES mēroga tiesību aktu par negodīgu tirdzniecības praksi ieviešana neatrisinās strukturālas problēmas lauksaimniecības nozarē, kas nozari ir novedušas līdz zemām cenām, paziņoja EuroCommerce ģenerāldirektors Christian Verschueren, kurš pārstāv mazumtirgotājus un vairumtirgotājus. 2 lappušu vēstulē viņš norāda Slovākijas Lauksaimniecības ministrei un pašreizējai Lauksaimniecības Padomes vadītājai Gabrielai Matečná, ka "piedāvājot regulējumu par tirdzniecības praksi un citiem piegādes ķēdes aspektiem ES līmenī kā līdzekli pret lauksaimnieku problēmām, tas vienkārši ir maldinoši ... tas pieviļ lauksaimniekus, kuri saskaras ar reālām problēmām, ko izraisa pilnīgi atšķirīgi faktori".

 

ES piena pārstrādātāji iesniedz sūdzību par franču izcelsmes marķējuma plānu

Eiropas Piena Asociācija ir iesniegusi sūdzību ar ES ombuda biroju pret Komisijas lēmumu apstiprināt Francijas plānus ieviest obligāto izcelsmes valsts marķējumu noteiktiem piena un pārstrādātiem gaļas produktiem.

Informācijai - jūlija sākumā ES veselības komisāris Vytenis Andriukaitis deva zaļo gaismu "eksperimentālajam" plānam, kas prasītu franču pārstrādājiem norādīt izmantotā piena izcelsmi savos produktos. ES veselības komisārs apstiprināja, ka viņam "nav iebildumu" par izmēģinājuma etiķetēm ar nosacījumu, ka pasākums tiek īstenots kā izmēģinājums un uz ierobežotu laiku. Ir paredzēts, ka šo valsts dekrētu ieviesīs no 2017.gada 1.janvāra līdz 2018. gada beigām - kas arī aptver dažas gaļas sastāvdaļas pārstrādātā pārtikā.

 

Tiekoties ar Hoganu,  vides NVO uzstāj uz KLP "atbilstības pārbaudi"

Vides NVO grupa atkārtoja savu lūgumu ES Lauksaimniecības komisāram Filam Hoganam par pilnīgu kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) pārskatu, sakot, ka politika nav devusi vērtību saistībā ar cilvēku veselību, vidi, lauksaimniecības darba vietām, dzīvnieku labklājību un trešām valstīm. 8.septembra tikšanās laikā pārstāvji no Eiropas Vides biroja, BirdLife Europe un Pasaules Dabas fonda (WWF) aicināja ES lauksaimniecības komisāru veikt pilnu lauksaimniecības noteikumu "atbilstības pārbaudi"  uzdodot "fundamentālus jautājumus" par "politikas struktūru un dažiem tās pamatprincipiem, kuri ir palikuši neskarti gadu desmitiem".

 

Pasaules graudu izlaide sit rekordus: saskaņā ar ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas Graudu piedāvājuma un pieprasījuma apskatu ir sagaidāms, ka pasaules graudu ražošana pārsniegs 2,56 miljardi tonnu, un par spīti galveno Eiropas ražotājvalstu zaudējumiem kvieši noturēs rekordlielu ražu, arī rīsi sasniegs jaunas virsotnes.

 

Kopsavilkumu sagatvoja: LOSP vadošā eksperte Ginta Jakobsone