KLP aktualitātes (6/1/2017)

ASV atsāk strīdu par ES aizliegumu hormonu saturošas liellopu gaļas importam

Sakarā ar aizliegumu hormonu saturošai liellopu gaļai, ASV ir draudējusi atjaunot soda tarifus virknei ES lauksaimniecības produktu eksporta, sakot, ka darījums 2009. gadā, atļāva ES bez nodokļu importa kvotu no hormoniem brīvai liellopu gaļai pārņēmt citām valstīm, kamēr progress par divpusējo tirdzniecības darījumu ir palēninājies.

Savukārt DG AGRI amatpersonas iebilda, sakot, ka darījums un iespējamā nodokļu piemērošana ES eksportam varētu "radīt neveiksmīgu soli atpakaļ spēcīgajās ES un ASV tirdzniecības attiecībās". Amatpersonas piebilda, ka "ES aizliegums hormonus saturošai liellopu gaļai nekad nav bijusi daļa no sarunām par ASV par tirdzniecības nolīgumu".

 

Lighthizer iecelts par ASV tirdzniecības pārstāvi: 3.janvārī ASV ievēlētais prezidents Donalds Tramps nosaucis Robert Lighthizer kā tirdzniecības pārstāvi, kas ir ievērojams tirdzniecības advokāts un ir bijis ASV Tirdzniecības pārstāvja vietnieks prezidenta Ronalda Reigana administrācijā, dotais lēmums apstiprina pāreju uz lielāku protekcionismu.

 

Malta pārņem ES prezidentūru - darba kārtībā: tirgi, nākotnes KLP un tirdzniecība

1.janvārī Malta pārņēma ES Padomes rotējošās prezidentūras vadību ar šādiem jautājumiem darba kārtībā: tirgus situācija, sarunas par nākotnes Kopējo lauksaimniecības politiku (KLP), vienkāršošana un tirdzniecība. Saskaņā ar 22.decembra programmu Prezidentūras laikā ir plānotas tikai četras oficiālas sanāksmes - 23.janvārī, 6.martā, 3.aprīlī un 12.jūnijā. Iespējamas tikšanās ir ieskicētas arī 13.februārī un 11.maijā. Plānots, ka ministri Maltā tiksies arī neformālā Padomē no 21. maija līdz 23.maijam, kurā varētu būt par diskusijas par nākotnes lauksaimniecības politiku.

 

Sausā vājpiena pulvera krājumi netiks pārdoti otrajā tenderī: 5.janvārī Vadības komitejā dalībvalstis vienojās noraidīt visus sausā vājpiena pulvera pārdošanas piedāvājumus no valsts intervences.

 

Francija pastiprina putnu izkaušanu gripas izplatīšanās dēļ: Francija lika izkaut pīles trīs dienvidu rietumu reģionos, kopumā ap 800 000 putnu, ar mērķi apturēt putnu gripas vīrusa H5N8 izplatīšanos, kas ir radījis vairāk nekā 90 uzliesmojumus valstī kā arī vairākus citus gadījumus visā ES.

 

Franču gaļas un piena izcelsmes marķējums ir spēkā: saskaņā ar jauno 2 gadu eksperimentālo Francijas likumu, kas ir pirmais šāda veida likums ES un stājās spēkā 1.janvārī, paredz, ka visa apstrādātā gaļa, kas sastāda vismaz 8% no gala produkta (pēc svara) un piens, kas veido vairāk nekā pusi no piena produkta, ir jāmarķē saskaņā ar tā izcelsmi.

 

 Kopsavilkumu sagatvoja: LOSP vadošā eksperte Ginta Jakobsone