KLP aktualitātes (17/02/2017) (22/02/2017)

Apvienotās Karalistes (AK) DEFRA valsts sekretāre izklāsta mērķus lauksaimniecības nozarē pēc BREXIT

Britu lauksaimniekiem būs vienkāršāki un efektīvāki noteikumi pēc tam, kad Apvienotā Karaliste (AK) pametīs ES, kā arī būs plašāka piekļuve globālajiem tirgiem un jaunām tehnoloģijām, AK DEFRA* valsts sekretāre Andrea Leadsom pastāstīja 21.ferbuārī Birmingemā Apvienotās Karalistes saimniecību lobija NFU (Anglija un Velsa) konferencē, sakot, ka Brexit ir "lieliska iespēja". Uzstājoties šajā pasākumā Andrea Leadsom uzbruka ES Kopējās lauksaimniecības politikai (KLP), sakot "ka būs daudz labāk Apvienotās Karalistes lauksaimniekiem, kad AK pametīs ES". "Mēs arī zinām, cik kļūdaina ir kopējā lauksaimniecības politika (KLP) - cik tā ir  birokrātiska, piedāvā sliktu naudas vērtību un nespēj risināt galvenos jautājumus ar kuriem lauksaimniekiem ir jāsaskaras ". KLP ir "skarbs instruments, kas piedāvā nelielu atlīdzību vai atzinību par pakalpojumiem, kurus sniedz šai valstij".

* Vides, pārtikas un lauku lietu departaments (DEFRA) Department for Environment, Food & Rural Affairs

 

Pētījums: antibiotiku rezistence joprojām rada nopietnus draudus veselībai

Saskaņā ar ES Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) un Eiropas Slimību kontroles centra (ECDC) pētījumu** pieaugošā rezistence pret vitāli svarīgām antibiotikām cilvēka infekciju ārstēšanai rada būtiskus draudus sabiedrības un dzīvnieku veselībai, kas parāda, ka noteiktas baktērijas ir izstrādājušas rezistenci pret vairākām zālēm visā ES. Atklājumi ir konstatēti laikā kad Komisija plāno jaunu rīcības plānu uz vasaru, ieskaitot koordinētas darbības plānu, lai samazinātu mikrobu rezistences izplatību.

** https://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/scientific_output/documents/4694.pdf

 

FAO brīdina par kultūraugu ražas pieauguma samazināšanos: saskaņā ar ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas (FAO) ziņojumu*** novērojama satraucoša tendence pasaules lielāko plaša patēriņa kultūru ražu pieaugums pamazām izlīdzinās, tas nespēj sekot līdzi pieaugošam pieprasījumam pēc pārtikas. FAO ziņojums "Par Pārtikas un lauksaimniecības nākotni: tendences un izaicinājumi" secina, ka cilvēces spēja nākotnē sevi pabarot ir apdraudēta sakarā ar intensīvāku spiedienu uz dabas resursiem, nevienlīdzību un nokrišņiem klimata pārmaiņu dēļ.

Ziņojuma autori aicināt valdības vairāk ieguldīt lauksaimniecības pētniecībā un attīstībā, novirzīt pārtikas ražošanas sistēmas uz ilgtspējīgām alternatīvām un tērēt vairāk par sociālo aizsardzību. Pētījums norāda uz pieaugošo tendenci pasaulē, ka uzturā lietos lielāku daudzumu gaļas, augļus, dārzeņus un pārstrādes produktus, un šī tendence radīs spiedienu uz mežiem, zemes un siltumnīcas efekta gāzu emisiju.

*** http://www.fao.org/3/a-i6583e.pdf

 

ASV industrijas aicinājums par represīvām nodevām ES produktiem - hormonu liellopu gaļas aizlieguma dēļ

ASV nozares pārstāvji aicināja ASV administrāciju atjaunot soda nodevas uz ES lauksaimniecības produktu eksportu (galvenokārt liellopu un teļa gaļas) atbildot uz ES aizliegumu hormonus saturošai liellopu gaļai. Kā informācijas avots ziņo - ES liellopu un teļa gaļa, būtu galvenais mērķis, ja ASV amatpersonas nolemtu ieviest represīvus nodokļus ES precēm, arī pārējos produktus ir paredzēts iekļaut (gan pārtikas, gan nepārtikas).

Lēmums varētu novest pie pēkšņas ES liellopu un teļa gaļas eksporta pārtraukšanas (no IE, NL, FR un LT), kas tikai nesen atguva pieeju ienesīgajam tirgum, ziņo nozares avoti. Tie liecina, ka Vašingtona varētu arī apsvērt iespēju ieviest "karuseļa" sankcijas - grozītu produktu sarakstu ik pēc sešiem mēnešiem vai gada, lai ietekmētu tik daudz, cik vien iespējams. ASV agrāk apsvēra šādu pasākumu tirdzniecības strīda sākumposmā 2008.gadā. Joprojām nav skaidrs, kad jaunā administrācija pieņems galīgo lēmumu, avoti liecina, ka tas varētu notikt aprīlī.

 

Maltas prezidentūra mēģina panākt grozītā bioloģiskās reformas vienošānās teksta apstiprināšanu

Maltas prezidentūras mērķis ir saņemt apstiprinājumu no dalībvalstīm par grozīto vienošanās pozīciju attiecībā uz bioloģiskās lauksaimniecības reformas noteikumiem Īpašajā lauksaimniecības komitejā 27.februārī pēc sākontējām sarunām, kas bija 20. februārī. Teksts piedāvājot  "delikātu līdzsvaru" galvenajās problēmjautājumos, piemēram, par pesticīdu robežām.

Kopsavilkumu sagatvoja: LOSP vadošā eksperte Ginta Jakobsone