Lauksaimnieki, mežsaimnieki, zivsaimnieki un pārtikas ražotāji atbalsta bezdarbnieku pabalsta izmaksas termiņu un apmēru samazināšanu


Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome (LOSP) atbalsta Labklājības ministrijas plānu no nākamā gada samazināt bezdarbnieku pabalsta izmaksas termiņu un apmēru.
 

LOSP valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs: ”Lauksaimnieku, mežsaimnieku, zivsaimnieku un pārtikas ražotāju ieskatā šādi grozījumi ir apsveicami, jo lauku reģionos saimniecībām ir ļoti problemātiska situācija ar darbaspēka nodrošinājumu, tāpēc jebkuri grozījumi, kas motivē cilvēku strādāt nevis dzīvot uz pabalstiem ir apsveicami. Katru dienu saņemam sūdzības no saimniecību vadītājiem, ka darbinieks atnāk pāris dienas, vai vispār neatnāk uz nolīgto darbu un pazūd. Ir virkne vietējo iedzīvotāju, kuri pārtiek no pabalstiem un sākt strādāt legālu darbu negatavojas.”

”Laukos darbinieku problēma ir ļoti samilzusi, un es pat neteiktu, ka valstī ir nevis liels bezdarbs, bet uzsvērtu, ka valstī ir daudz cilvēku, kuri nevēlas strādāt. Uzskatu, ka, ja darbinieks aiziet no darba uz paša vēlēšanos, tad bezdarbnieka pabalstu vajadzētu maksāt tikai vienu mēnesi, savukārt citās situācijās nedrīkstētu maksāt pabalstu ilgāk par trīs mēnešiem,” uzsver Lauksaimniecības Statūtsabiedrību asociācijas valdes priekšsēdētāja Aija Balode.

Kā ziņots, līdzšinējo deviņu mēnešu vietā bezdarbnieka pabalstu no nākamā gada plānots maksāt astoņus mēnešus. Pirmos divus mēnešus pabalsts būs 100% apmērā no piešķirtā pabalsta, nākamos divus – 75% apmērā, nākamos divus – 50%, bet pēdējos divus – 45% apmērā.  Šobrīd visiem bezdarbniekiem neatkarīgi no darba stāža pabalstu izmaksā deviņus mēnešus. Pirmos trīs mēnešus - 100% apmērā, nākamos trīs - 75% apmērā, bet pēdējos trīs – 50% apmērā no piešķirtā pabalsta apmēra. Jāuzsver, ka jaunā kārtība attieksies tikai uz tiem pabalstiem, ko piešķirs 2020. gadā no jauna, nevis jau piešķirtajiem pabalstiem.