Pateicoties 5% PVN likmei Latvijā joprojām zemākās dārzeņu cenas

Turpinot diskusiju par samazinātās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes dārzeņiem, augļiem un ogām ietekmi uz valsts ekonomiku un lauksaimniecību, atgādinām, ka ir pieaudzis reģistrēto PVN maksātāju skaits augļkopībā un dārzeņkopībā, pieaudzis šo nozaru preču un pakalpojumu apgrozījums, kā arī palielinājies vidējais atalgojums, secināms saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta apkopotajiem datiem. Lauksaimnieki šai idejai ticēja arī pirms visu pētījumu un kontroļu veikšanas, jo šis solis  ir devis pozitīvus ieguvumus visām iesaistītajām pusēm. Samazināta PVN likme nodrošina arī maznodrošinātājiem lielāku pieejamību veselīgai pārtikai un veicina augļu un dārzeņu patēriņu visu iedzīvotāju vidū.

Pēc Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) biedrības “Latvijas dārznieks” biedru veikta monitoringa, šī gada 39.kalendārā nedēļā populārāko svaigo dārzeņu mazumtirdzniecības cenas “Maxima” veikalos Latvijā ir zemākas nekā tiem pašiem produktiem Lietuvā.

Biedrības “Latvijas dārznieks” valdes priekšsēdētājs Jānis Bērziņš: “Pateicoties 5% PVN ir samazinājies pelēkais tirgus un jūtami pieaudzis un stabilizējies pieprasījums pēc vietējiem dārzeņiem. Saimniecības informē, ka salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem ir palielinājies realizācijas apjoms.”Mazumtirdzniecības cenas 39.ned.

 
     

Produkts


Maxima Latvija


Maxima Lietuva


Bietes sveramas


0,25


0,45


Bietes vārītas 0.5kg


0,65


0,69


Burkāni sverami


0.25A


0,45


Gurķi lauka


1,41


1,35


Kartupeļi sverami


0,44


0,45


Kāposti sverami


0,44


0,49


Salāti podiņos


0,58


0.39A


Sīpoli sverami


0,44


0.35A


Tomāti sverami


0.95A


1,19


Tomāti plūmju


1,69


1,99


A - akcijas cena

   

 

Galveno dārzeņu mazumtirdzniecības cenas septembra beigās (avots “Latvijas dārznieks”)