Ātrās saites

LOSP iebilst pret jauno nodokļa režīmu mazajam biznesam un aicina sabiedrību nepalikt vienaldzīgai

Foto: pexels.com

Ekonomiskā loģika saka, ka šobrīd krīzes laikā jāatsakās no liekiem budžeta tēriņiem un jāatbalsta uzņēmēji. Lai cilvēkiem paliek vairāk naudas un lai tie var strādāt, neprasot no valsts pabalstus. Tā vietā visu slogu iznesīs tieši mazākie uzņēmēji. 

Nākamajā gadā no tiem plāno iekasēt gandrīz 80 milj. EUR, bet 2022.gadā jau tuvu 140 milj. EUR! Mikrouzņēmumiem un autoratlīdzību saņēmējiem nodokļu likme tiks palielināta līdz 25%, bet patentmaksas režīmu atcels. Jau no 2023.gada pašnodarbinātie būs spiesti maksāt valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas (VSAOI) 34,09% no visiem ieņēmumiem, bet ne mazāk kā 170 EUR. Tas nozīmē, ka lielai daļai pašnodarbināto un daļai nepilnas slodzes darba ņēmēju lielākā vai arī visa nopelnītā nauda būs jānomaksā nodokļos valstij. 
 
Lauksaimnieki bija vieni no tiem, kas glāba valsti iepriekšējās krīzes laikā un ir tie kas nodrošinājuši pašmāju tirgu un palielinājuši eksportu šajā COVID19 laikā ar drošu un veselīgu pārtiku, vienlaikus veicinot ēnu ekonomikas samazināšanu, bet nu tiek paziņots, ka valdības prioritāte ir lielāki nodokļu ieņēmumi, kas iegūstami no esošajiem nodokļu maksātājiem, t.sk. lauksaimniekiem.
 
Mēs piekrītam, ka Latvijā cilvēki nav atbilstoši sociāli aizsargāti un nodrošināti un neiebilstam, ka tas ir mērķis uz ko jātiecas. 
 
Tomēr vēršam Jūsu uzmanību, ka Latvijas lauku reģionos, kur ekonomikas aktivitātes ir samērā zemas, dzīvo cilvēki, kas patiešām reāli saņem mazāk par minimālo algu un nekādas "aplokšņu algas" nesaņem, jo ir darba vietas, kur vienkārši darba apjoms ir 2-3 dienas nedēļā un/vai sezonāls. Par nostrādātajām dienām un stundām tiek samaksāta pilna alga un visi attiecīgie nodokļi. Pārējā laikā šie cilvēki rosās savās piemājas saimniecībās, kur tiek audzēts gandrīz viss ģimenes paēdināšanai nepieciešamais. Līdz ar to likt darba devējām, kurš dažbrīd vienlaikus ir arī darba ņēmējs, maksāt  obligātos VSAOI 170 EUR/mēn  ir netaisnīgi un nesamērīgi salīdzinājumā ar esošo regulējumu, kad cilvēkam nostrādājot 11 dienas ar neto algu 220 EUR ir jānomaksā VSAOI 86.74 EUR. 
 
Var jau teikt, ka Latvijā ir daudz brīvu darba vietu, bet nedrīkst aizmirst, ka laukos bezdarba līmenis ir daudz augstāks nekā Rīgā un pārējās pilsētās. Nepārdomāti politiskie lēmumi, neatgriezeniski iznīcinās Latvijas tautsaimniecību neatgriezeniski!
 
LOSP aicina Saeimu nepieļaut kļūdu un neiznīcināt mazo biznesu Latvijā, jo īpaši, nepadarīt Latvijas laukus tukšus! Aicinām arī Latvijas iedzīvotājus nepalikt vienaldzīgiem un iestāties par savām tiesībām un aktīvi iesaistīties nodokļu veidošanas procesā.
 
Plašāka informācija:
Gudars Jankovs
26672234
gundars.jankovs@losp.lv