Ātrās saites

Slimību un kaitēkļu attīstības prognoze augļaugu stādījumos 2021. gadā

VAAD reģionālo nodaļu prognožu jomas speciālisti izvērtējuši iepriekšējā gada sezonas augļu koku un ogulāju  slimību un kaitēkļu novērojumu rezultātus un, ņemot vērā tos un iespējamos laika apstākļus šī gada veģetācijas periodā, prognozējuši būtiskāko slimību un kaitēkļu attīstību 2021. gada sezonai.

2020. gads ar vidējo gaisa temperatūru +8,8 °C (2,4 °C virs normas) kļuva par siltāko gadu novērojumu vēsturē kopš 1924. gada. Gads bija samērā vējains, kopējais nokrišņu daudzums bija 641,5 mm, kas ir 7 % mazāk nekā gada norma.  Pavasara sākums, līdzīgi kā neesošā 2019./2020. gada ziema, bija siltāks par normu, tomēr vēlāk, pavasarim turpinoties, gaisa temperatūra vairāk turējās zem normas un kultūraugu un to kaitīgo organismu attīstība iegāja normālos ierastos rāmjos. No vasaras mēnešiem siltākais bija jūnijs, kad vasarīgo karstumu pavadīja bieži negaisi ar krusu. Jūlijā un augustā gaisa temperatūra lielākoties bija zem normas. Aizvadītā vasara ir mitrākā kopš slapjā 2017. gada, bet tomēr tā bija sausāka par normu. Rudens vidējā gaisa temperatūra Latvijā bija +9,9 °C, kas ir 3,2 °C virs normas, tādējādi tam kļūstot par siltāko novērojumu vēsturē. Kopumā aizvadītais 2020. gads bija Latvijas lauksaimniekiem labvēlīgs.
 
2020./2021. gada ziema ar patstāvīgu salu bez būtiskiem atkušņiem un pietiekošu  sniega segu, bija labvēlīga augļu koku un dažāda veida ogulāju pārziemošanai. Šobrīd, marta pirmajā pusē, kad valstī pēc dažām pavasarīga siltuma dienām atgriezusies ziema ar sniegu un nelielu salu, satraukumam par kultūraugiem vēl nav pamata, jo fizioloģiski tie vēl aizvien atrodas ziemojošā stāvoklī. 
 
Slimību un kaitēkļu attīstības prognozes laukaugu sējumos 2021. gadā atvērt, nospiežot interesējošo reģionu zemāk.