Ātrās saites

Par aktuālo piena nozarē - diskusija LR1 "Krustpunktā"

Šī gada 25.janvārī Latvijas Radio 1 raidījumā "Krustpunktā" aizvadīta diskusija par aktuālo situāciju piena nozarē Latvijā.

Diskusijā piedalījās LOSP valdes priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis, Latvijas Piensaimnieku Centrālās Savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks, Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis, kā arī Zemkopības ministrijas Tirgus un tiešā atbalsta departamenta direktors Zigmārs Ķikāns.

Latvijas Piensaimnieku Centrālās Savienības priekšsēdētājs Jānis Šolks prognozēja, ka situācija piena nozarē varētu stabilizēties pēc 2-3 mēnešiem, kad svaigpiena iepirkuma cena nostabilizēsies 0,40-0,50 EUR robežās par litru piena.

LOSP valdes priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis norādīja, ka pērn, piena iepirkuma cenai palielinoties, piena ražotājiem bija iespēja strādāt ar peļņu, kas ir nedaudz virs pašizmaksas, kā arī sākt atdot paņemtos kredītus. Savukārt patlaban, cenai strauji samazinoties, pastāv risks, ka tuvākajā nākotnē vairāki ražotāji savu darbību pārtrauks.

Vienlaikus Guntis Gūtmanis stāstīja, ka patlaban ganāmpulki tiek baroti ar pērnā gada ražu, kas tika iepirkta par salīdzinoši augstām cenām, tādēļ pašreizējā zemā piena iepirkuma cena neatsver zemnieka ilgtermiņa izdevumus piena ražošanai.

Savukārt Jānis Šolks piebilda, ka zemā iepirkuma cena neietekmēs piena produktu pārdošanas cenu, jo arī piena pārstrādātāji pienu ir iepriekš iepirkuši par augstām cenām, un šie produkti jau stāv saražoti noliktavās.

Jānis Šolks skaidroja, ka piena iepirkuma cenu nosaka tirgus - tā kā 65% Latvijā saražotā piena tiek eksportēts svaigpiena vai pārstrādāta piena produktu veidā, piena iepirkuma cena Latvijā ir atkarīga no situācijas Eiropā. Patlaban Eiropā "visa ir par daudz" un ir veidojies sviesta, sauso produktu un industriālo piena produktu uzkrājums, kā rezultātā mazinājies to pieprasījums un cena. Mazinājies ir arī pieprasījums un cena piena produktu izejvielai - svaigpienam.

Pilns "Krustpunktā" raidījuma ieraksts pieejams:
- Audio formātā: https://lr1.lsm.lv/lv/raksts/krustpunkta/krustpunkta-veikala-pienam-cena...
- Video formātā: https://youtu.be/BFwo94nttOk
Informācijas avots: LETA