Ātrās saites

Lauksaimnieku organizācijas: Jaunās paaudzes iesaistīšana lauksaimniecībā ir aktuāls izaicinājums gan Latvijā, gan Eiropā

Lai vairotu jauniešu interesi par lauksaimniecību un veidotu priekšstatu par to kā modernu, izaicinājumiem pilnu un tehnoloģiski augsti attīstītu nozari, Latvijas lauksaimnieku organizācijas iesaista bērnus, jauniešus un topošos lauksaimniekus  izglītojošās aktivitātēs.

Lai jau mazotnē veidotu bērniem skaidru priekšstatu par lauksaimniecību, informatīvās kampaņas „KLP – rītdiena sākas šodien“ ietvaros Latvijas lauksaimnieku biedrības „Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome“ (LOSP) un „Zemnieku saeima“ (ZSA) rīko īpašus pasākumus skolēniem. Līdz pat šī gada beigām Latvijas skolās viesosies šefpavārs Jānis Melnalksnis, kurš stāstīs bērniem par dzīvi laukos un pašmāju zemnieku audzētajiem produktiem. Pirmais pasākums tika aizvadīts pagājušajā nedēļā Preiļu 1. pamatskolā. Skolēniem bija iespēja ne vien uzzināt daudz jauna par lauksaimniecību, bet arī izmēģināt roku ķirbju, burkānu un citu dārzeņu pagatavošanā. Jau šonedēļ šefpavārs viesosies Kuldīgā, Viļa Plūdoņa Kuldīgas ģimnāzijā. Šādi pasākumi ar pavāra piedalīšanos notiks arī Vidzemē, Zemgalē un Rīgā.

Nozares  popularizēšanā iesaistījušās ne tikai Latvijas lauksaimnieku organizācijas,  bet arī nozares studenti. Vieni no aktīvākajiem nozares popularizētājiem ir jauniešu nevalstiskā organizācija „Jauno zemnieku klubs“, kas pulcē mērķtiecīgākos jauniešus, kuri savu nākotni izvēlējušies saistīt ar lauksaimniecību: lauksaimniecības studentus, jaunos zemniekus, lauku  jaunatni un citus interesentus.
Lai popularizētu lauksaimniecību gan saviem vienaudžiem, gan citiem Latvijas iedzīvotājiem, „Jauno zemnieku kluba“  biedri sagatavojuši speciālas video filmas. Pašlaik jau tapušas filmas par graudkopību, piena lopkopību un dārzkopību. Tuvākajā laikā plānots sagatavot vismaz vēl divas , kas būs veltītas gaļas liellopu audzēšanai un zirgkopībai.
“Kad uzsāku studijas Latvijas Lauksaimniecības universitātē un sāku strādāt praksi, redzēju, ka šī joma ir ne tikai interesanta, bet arī tautsaimniecībai nozīmīga. Pašlaik nozarei ļoti trūkst jauno lauksaimniecības ekspertu. Video filmas ir viens no veidiem, kā varam parādīt gan jauniešiem, gan citiem Latvijas iedzīvotājiem, ka lauksaimniecība ir moderna, perspektīva un ienesīga nozare. Kad sāku studēt, bijām tikai 50 studenti. Šobrīd studentu skaits ir dubultojies, kas liecina – jaunieši beidzot atbrīvojušies no stereotipiem un sāk saskatīt lauksaimniecībā nopietnu biznesu,“ stāsta videofilmu režisors Jānis Uzulēns, Latvijas Lauksaimniecības  universitātes students  un „Jauno zemnieku kluba“ biedrs.

„Jauno zemnieku kluba“ sagatavotās filmas var noskatīties arī internetā:   
Filma par graudkopību: http://bit.ly/vKc09T
Filma par piena lopkopību: http://bit.ly/tmY54K
Filma par dārzkopību: http://bit.ly/sGg30F

Lai vairāk uzzinātu par lauksaimniecības piedāvātajām iespējām, lauksaimnieku organizācijas biedrība „Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome“ un „Zemnieku saeima“ aicina ikvienu jaunieti pašam izmēģināt roku video gatavošanā un piedalīties video īsfilmu konkursā „Lauksaimniecība pēc desmit gadiem“. Konkursa uzvarētājs balvā iegūs ļoti vērtīgu balvu - planšetdatoru iPad2! Vēl četri labāko video īsfilmu autori saņems aktīvās atpūtas iespēju no „Weekendbox“. Video var gatavot gan individuāli, gan kopā ar draugiem vai klasesbiedriem (grupā ne vairāk kā 4 cilvēki).

Lai piedalītos konkursā, līdz 1. decembrim jāsagatavo video, parādot, kāda varētu izskatīties lauksaimniecība pēc desmit gadiem. Video var augšupielādēt interneta portālā www.diena.lv sadaļā „Lauksaimniecība pēc desmit gadiem“. Ar detalizētu konkursa nolikumu un pieteikuma anketu var iepazīties http://www.diena.lv/lauksaimnieciba-pec-desmit-gadiem.