top of page

Ir pamatotas aizdomas, ka zem Latvijas izcelsmes zīmes veikalos tiek tirgoti Polijas, Krievijas un citu valstu dārzeņi

Šā gada 14. martā Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) rīcībā nonākusi organizācijas biedra - biedrības “Latvijas Dārznieks”, apkopotā un sniegtā informācija par konstatētajiem iespējamajiem pārkāpumiem vienā no lielākajiem mazumtirdzniecības veikalu tīkliem Latvijā. Lauksaimnieki pauž pamatotu satraukumu par iespējamu Latvijas iedzīvotāju maldināšanu un Latvijas ražotāju tēla graušanu no veikalu tīkla puses, norādot nepatiesu vai nenorādot nemaz gurķu un citu dārzeņu patieso izcelsmes valsti.


LOSP dalīborganizācijas “Latvijas Dārznieks” valdes priekšsēdētājs Jānis Bērziņš: “Ir publiski pieejama informācija* par to, ka Polija lielos apmēros iepērkot dārzeņus, it īpaši – gurķus, no Krievijas. Vienlaikus līdzīga izskata gurķi lielos apjomos jau šobrīd Latvijas lielveikalos tiek tirgoti ar norādītu izcelsmes valsti - Polija. Tas mums – Latvijas lauksaimniekiem, liek kļūt bažīgiem par to, vai nenotiek masveida iedzīvotāju maldināšana un Eiropas tirgus kropļošana.”

J.Bērziņš arī uzsver, ka veicis Latvijas dārzeņu audzētāju telefonisku apzināšanu, iztaujājot par gurķu ražu un piegāžu apjomiem šobrīd – dārzeņu audzētāji norādīja, ka, piemēram, mazo lauku gurķu (iedzīvotāji visbiežāk tos vizuāli atpazīst kā mazos, kārpainos gurķīšus) raža Latvijā sākusies vien šobrīd - piemēram, saņemta informācija, ka tikai viens dārzeņu audzētājs vietējo kārpaino gurķu novākšanu ir sācis - 14. martā, papildus uzsverot, ka šobrīd novākto gurķu apjoms vēl ir visai neliels. Proti, gurķu ražas novākšana Latvijā šosezon ir tikai tik tikko sākusies. Tikmēr lielveikalu plauktos jau ir pieejami šādi gurķi lielos apjomos, un pie cenu zīmes ir norādīta izcelsmes valsts – Latvija. 

LOSP valdes priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis: “Esam aizvadījuši diskusijas biedru vidū, un diemžēl jāsaka, ka konstatētas pārāk daudz nesakritības, raugoties uz dārzeņiem veikalos, kas tiek tirgoti zem Latvijas karoga un vārda. Turklāt šiem dārzeņiem nebūt nav zemākās cenas, kas veido maldīgu un arī graujošu priekšstatu par Latvijas dārzeņu cenām un lauksaimnieku tēlu. Nedrīkst būt tāda situācija, ka zem Latvijas vārda tiek likti dārzeņi, kas importēti no citām valstīm, vēl jo vairāk no Krievijas! Mēs esam vērsušies PVD ar aicinājumu veikt pārbaudes veikalos, kā arī aicinām ikvienu iedzīvotāju rūpīgi izvērtēt, kādus dārzeņus izvēlas likt savā grozā.

Papildus norādāms, ka pēc LOSP dalīborganizācijas veiktā pieteikuma Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD) nekavējoties tika veikta pārbaude pieteikumā norādītajā tirdzniecības vietā. PVD informēja, ka šā gada 12. martā veiktās pārbaudes ietvaros konstatējis, ka tiek realizēti lauku gurķi ar izcelsmes valsts norādi - Latvija, savukārt saskaņā ar pavaddokumentāciju un preces marķējumu, preces izcelsmes valsts - Polija. PVD pieņemts lēmums par administratīvā pārkāpuma lietas uzsākšanu. Papildus tika norādīts, ka PVD turpinās veikt pārbaudes veikalu tīkla tirdzniecības vietās.

Turklāt LOSP aizdomas par nepatiesas izcelsmes valsts norādīšanu nav attiecināmas tikai uz gurķiem, bet arī uz tomātiem un citiem dārzeņiem. “Latvijas Dārznieks” valdes priekšsēdētājs Jānis Bērziņš norāda, ka, piemēram, Latvijā tomātus šobrīd lielos apjomos spēj piegādāt vien divi lielie dārzeņu audzētāji – “Getliņi EKO” un “Mežvidi”, kas tiek audzēti siltumnīcās. Tāpat neizpratni raisījuši kāposti, kuru izcelsmes valsts norādīta – Kazahstāna, jo šāda raža šajā laika periodā minētajā valstī nevarētu būt. Līdz ar to atgādinām, ka katram svaigajam dārzenim ir sava ražas sezona, līdz ar to ikvienam nepieciešams būt vērīgam, izvēloties svaigos produktus veikalu plauktos.

LOSP atgādina, ka joprojām notiek LOSP iniciatīva, parakstu vākšana līdzdalības platformā www.manabalss.lv - “Tiesības zināt, ko liekam galdā”. Iniciatīvas mērķis ir veicināt vienota pārtikas produktu izcelsmes marķējuma sistēmas ieviešanu. Tā rezultātā ikviens iedzīvotājs spēs uzreiz noteikt, vai produkts ir ražots Latvijā. Tā tiks novērsta maldinošas informācijas izplatība. Marķējuma sistēmas ietvarā valsts karodziņa iekļaušana cenu zīmēs veikalos būs tiešām jau uzskatāma informācijas nodošana patērētājam.Comments


bottom of page