Š.g. 10. janvārī starptautiskā lauksaimniecības nozares konferencē “20. gadadiena kopš Lietuvas dalības Eiropas Savienībā - Kopējās lauksaimniecības politikas labā prakse un nākotnes perspektīvas”, Lietuvā, kurā piedalījās vairāk nekā 50 nevalstisko organizāciju pārstāvji no dažādām Eiropas Savienības valstīm, LOSP valdes priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis un valdes locekle Agita Hauka uzsvēra pārtikas ražošanu kā katras valsts drošības pamatelementu.
LOSP valdes priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis: “Šā brīža ģeopolitiskajos apstākļos ir īpaši svarīgi rūpeties par to, lai katra valsts spētu nodrošināt iedzīvotājus ar pārtiku, jo pārtikas ražošana ir katras valsts nacionālās drošības pamatelements. Ir būtiksi sniegt lauksaimniecības nozarei nepieciešamo atbalstu, kā arī nodrošināt tās stabilitāti un attīstību, lai mazinātu atkarību no importa produktiem, kā arī lai veicinātu katras valsts tautsaimniecību kopumā.”
Konferencē piedalījās lauksaimniecības nozares eksperti, politikas veidotāji un lauksaimnieki no dažādām valstīm, lai apspriestu valstu pieredzi ES Kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) ietvaros, dalītos ar labās prakses piemēriem un diskutētu par nākotnes izaicinājumiem un iespējām. Konferencē piedalījās Eiropas Komisijas pārstāvji, Lietuvas zemkopības ministrs Ignas Hofmanas, COPPA-COGECA vadība, kā arī lauksaimniecības organizāciju vadītāji un eksperti no dažādām valstīm – Lietuvas, Latvijas, Igaunijas, Polijas, Ungārijas, Rumānijas u.c. Vairākās paneļdiskusijās dalībnieki apsprieda galvenos, aktuālos lauksaimniecības politikas jautājumus Eiropā, sākot no tiešmaksājumu izlīdzināšanas, KLP izmaiņām un birokrātijas mazināšanas, beidzot ar Mercosur līguma ietekmi uz lauksaimniekiem.
“Bieži tiek stāstīts par lauksaimniecības politikas vienkāršošanu un birokrātijas mazināšanu, bet tas viss paliek politiķu un amatpersonu izteikumos, vai labākajā gadījumā tiek ierakstīts kādā stratēģijā. Papīrs pacieš visu, taču vienlaikus lauksaimnieks sajūt tieši pretējo - arvien jaunas prasības, atskaites, pārbaudes, kas arvien vairāk liek lauksaimniekiem novērsties no darba uz lauka, un spiež nesamērīgi daudz laika patērēt dokumentu sagatavošanā, sēžot pie galda. Diemžēl, Eiropas komisijas vadītais stratēģiskais dialogs ir tam visspilgtākais piemērs. Tika sarakstīts vairāk nekā 100 lpp. garš dokuments, un, to lasot, skaidri var just - tas rakstīts Eiropas Komisijas ierēdņu kabinetos, nevis kādā zemnieku saimniecības pļavā vai kūtī. Līdz ar to zemnieki ir neapmierināti un gatavojas nākamajiem protestiem Eiropā,” uzsver G.Gūtmanis.
Kopumā konferences diskusijās uzmanība tika pievērsta vairākiem būtiskiem tematiem, kas skar lauksaimniecības un lauku attīstības nākotni. Stratēģiskais dialogs bija nozīmīgs, lai izdarītu secinājumus un vienotos par turpmākajiem darbiem, akcentējot vajadzību pēc vienotas un pārdomātas pieejas. Tika apspriesta zemes un mežu politika, kā arī aizsardzība no dzīvnieku postījumiem, kas kļūst par arvien aktuālāku jautājumu.
Īpaša uzmanība tika pievērsta lauksaimnieku lomas stiprināšanai pārtikas ķēdē, nodrošinot taisnīgāku samaksu par viņu darbu, nevis vienkārši piešķirot lielas subsīdijas. Dalībnieki uzsvēra nepieciešamību pēc godīga ES kopējā tirgus un birokrātijas vienkāršošanas, lai veicinātu lauksaimniecības konkurētspēju. Tika diskutēts arī par nākotnes ES budžetu, uzsverot, ka lauksaimniecībai atvēlētie līdzekļi ir jāizmanto efektīvi, lai uzlabotu nozares konkurētspēju globālajā tirgū.
Jauno lauksaimnieku problēmas un lauku reģionu iedzīvotāju novecošanās ir būtiski izaicinājumi, kas prasa ilgtermiņa risinājumus. Vienlaikus tika aplūkoti dabas atjaunošanas plāni, tomēr uzsvērts, ka ES zaļie uzstādījumi būtu jāfinansē no Vides fondu līdzekļiem, kamēr lauksaimniecības politikai jābūt vērstai uz nozares attīstību, nevis tikai zaļo normu izpildi.
LOSP valdes locekle Agita Hauka: “Ēdiens kā nacionālās drošības jautājums tika izcelts vairākās runās, apliecinot, ka ilgtspējīga pārtikas ražošana ir būtiska valsts stabilitātei. Turklāt tika atzīts, ka dabiski veidojusies kooperācija starp lauksaimniekiem ir svarīgs priekšnosacījums veiksmīgai un noturīgai lauksaimniecībai. Diskusijas noslēdzās ar kopēju izpratni, ka lauksaimniecības nākotnei jābalstās uz līdzsvarotu pieeju starp ekonomiskajiem, sociālajiem un vides mērķiem.”
Konferencē piedalījās Arūnas Svitojus, Lietuvas Republikas Lauksaimniecības kameras prezidents, Vytenis Povilas Andriukaitis, Eiropas Parlamenta deputāts, Mario Milouchev, Eiropas Komisijas Lauksaimniecības un lauku attīstības ģenerāldirektorāta Lauku attīstības direktors (DG AGRI), Lietuvas lauksaimniecības ministrs Ignas Hofmanas, Kestutis Mažeika, Lietuvas Republikas Seima deputāts un Lauksaimniecības komisijas loceklis, Lennart Nilsson, COGECA prezidents, Massimiliano Giansanti, Copa prezidents, Elli Tsiforou, Copa-Cogeca ģenerālsekretāre u.c.
コメント